יריעות ביטומניות2019-01-13T15:24:44+00:00

יריעות ביטומניות – תגידו שלום לנזילות

השימושים של יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות הן השיטה החדישה והנפוצה ביותר לאיטום גגות, מבנים, מרפסות, קירות ועוד שימושים רבים… יריעות ביטומניות הן בעצם גלילים, שבעזרת הרתחה וכמה שלבים נוספים הופכות לשכבת איטום איכותית לגג או כל משטח שהוא. איטום גגות ביריעות ביטומניות ידועה כשיטה מוצלחת מאוד, יעילה ונשמרת לאורך שנים רבות ללא כל צורך בחידושים או טיפולים כל תקופה מסוימת. ישנם שני סוגים של יריעות ביטומניות.

יריעות APP

יריעות APP הם יריעות המועשרות בפולימרים שונים מסוג APP או בקיצור – בפלסטיק, מה שההופך אותן ללא גמישות במיוחד. יריעות מסוג זה יכולות להתרחב אך לא ניתן לכווץ אותן בחזרה. יריעות ביטומניות מסוג APP מגיעות ב2 סוגים:
• גלילים באורך של 7.5 מטר ועובי של 5 מילימטר.
• גלילים באורך של 10 מטר ועובי של 4 מילימטר.
בחברות איטום ובכללי בכל מקום כיום, נפוץ השימוש ביריעות ביטומניות מסוג APP המגיעות באורך של 7.5 מטר ו5 מילימטר.

יריעות SBS

יריעות SBS הן יריעות המועשרות בפולימרים שונים מסוג SBS או בקיצור – בגומי סינתטי, מה שמעניק להן גמישות והיתרון על יריעות ה-APP. בזכות גמישותן יכולות יריעות אלו להתרחב בקלות רבה ולהתכווץ חזרה לגודלן המקורי. יריעות ביטומניות מסוג SBS מגיעות ב2 סוגים, בדומה ליריעות הקודמות שתיארנו:
• גלילים באורך של 7.5 מטר ועובי של 5 מילימטר.
• גלילים באורך של 10 מטר ועובי של 4 מילימטר.

יריעות ביטומניות לעומת זיפות גגות

השוואת מחירים

• איטום גגות בזפת: עלות הביצוע הבסיסי והחומרים הדורשים לכך היא זולה יותר מכל דרך אחרת לאיטום גגות, אך אם בודקים את העלויות לטווח הרחוק העניין הוא שונה. מאחר ויש צורך בסיוד שנתי של הגג, הדבר גורר הוצאות נוספות מדי שונה. כאשר מחשבים את הצטברות ההוצאות הללו, נקבל מחיר שעולה בלא מעט על המחיר של איטום גגות ביריעות ביטומניות.

• איטום גגות ביריעות ביטומניות: עלות הביצוע הבסיסי והחומרים גבוהה יותר מאיטום בגגות זפת, ובכל זאת משתלמת לטווח הרחוק. האיטום ביריעות ביטומניות משתמר לאורך זמן לב ולא צורך עלויות נוספות מעבר לעלות הביצוע הבסיס, כך שבחישוב נכון – יריעות ביטומניות הרבה יותר זולות מזיפות גגות.

השוואה על בסיס איכות העבודה

• היריעות מעניקות שכבה אטומה ומבודדת מפני זליגת מים, רק אם קיים ליקוי פיזי בשכבת היריעה ייווצר מצב של חדירת מים. היתרון של היריעות הוא שהן גמישות, מה שמעניק להן יכולת להתמודד עם תזוזות ותנועות אדמה קלות הנוצרות מליקויי בנייה.
• היריעות ברובן מצופות באגרגט לבן, חומר זה מגן על היריעה מחדירת קרני שמש מזיקות ובכך מבטל את הצורך בצביעת הגג בסיד כל שנה חולפת. האגרגט משמר את היריעות הביטומניות לאורך זמן רב.
• היריעות הינן שכבה מבודדת אחידה, לעומת הזפת אותה צריך למרוח ידנית ובצורה לא מבוקרת. האחידות של היריעות מהווה היתרון אל מול הזפת, שכן זפת המונחת באופן לא אחיד פוגעת באיכות האיטום.

השימוש ביריעות ביטומניות

עם התקדמות הטכנולוגיה, התפתחו גם דרכים יעילות יותר לביצוע תהליכים – ביניהם איטום גגות.
איטום גגות ביריעות ביטומניות נמצא בראש הרשימה כשמדובר בדרכים יעילות וחדישות לביצוע עבודות איטום. חברות איטום רבות מעדיפות וממליצות להשתמש בשיטה זו, שכן היא איכותית יותר, יעילה יותר ונשמרת לטווח הארוך.

המקרה היחיד בו נמליץ כנגד השימוש ביריעות הוא בעת ביצוע איטום על שטח בלתי רציף ובעל הפרעות רבות.
לדוגמא – על גג בניין קטן עם דודי שמש רבים. אמנם היריעות הביטומניות מתאימות לכל סוגי הגגות, יש לשים לב כי היישום הוא שונה בהתאם לסוג הגג. בעת ביצוע עבודות איטום על גג מיושן, יש לשים לב לכמה דברים.

איטום ביריעות ביטומניות על גג ישן

בעת ביצוע איטום גגות ביריעות ביטומניות על גגות שאינם חדשים, חשוב מאוד לבחון את מצב הגג ולוודא האם קיימות כבר יריעות ביטומניות ישנות או איטום כלשהו. אם קיימות יריעות ביטומניות ישנות, ניתן לבצע את האיטום החדש ללא הסרתן, בעת ביצוע עבודה כזו נעבוד על פי מספר קריטריונים.

הקריטריון הראשון אותו נבדוק הוא אם קיימות נפיחויות קודמות ביריעות הישנות, אם ישנן נפיחויות נפתח אותן. לאחר מכן נוודא שהגג חלק ונקי, אין להשאיר שום פסולת, אבנים או כל לכלוך שהוא על הגג לפני ביצוע האיטום. בסופו של דבר, נמרח חומר בסיס מקשר, חומר זה מהווה פריימר ייחודי למקרים כאלו..

אם הגג אטום בעזרת זפת, נוודא את תקינות הזפת, אם הזפת עדיין תקינה נבצע איטום רגיל ביריעות ביטומניות מכל שכבת הזפת. חשוב מאוד לוודא שהגג נקי יסודית, במקרה כזה אין צורך אף בשימוש בפריימר מקשר.

אם קיים איטום אקרילי, חייבים להסיר את כל האיטום בצורה יסודית. עומדים בפני הלקוח שני אלטרנטיבות במקרים כאלה, או שיוותר על האיטום ביריעות ביטומניות ויאטום את הגג\משטח באיטום אקרילי מחודש. או שנסיר את כלל האיטום המיושן ואז נוכל לאטום את הגג כראוי עם יריעות ביטומניות כמתבקש.

סוגי איטום ביריעות ביטומניות?

ישנן שתי אפשרויות, אחת למקרים הרגילים והשנייה למקרים חריגים. במקרים הרגילים יתבצע איטום בשכבה יחידה, איטום מסוג זה הוא איטום מספק וטוב לכל בניין וגג. במקרים חריגים, בהם רוצים "לאבטח" את האיטום ולוודא שהוא אטום בצורה המיטבית, נבצע איטום בשכבה כפולה. איטום מסוג זה מתבצע לרוב במקומות בהן חדירת של מים מהווה סכנה ממשית.

כשנבצע איטום בשכבה יחידה, נעקוב אחר מספר שלבים. ראשית, ננקה את הגג מכל ההפרעות הקיימות (חלקי בטון וצבע רופפים, שאריות צבע, אבנים וכו'…). שנית, נמרח שכבת בסיס, שכבה זו נקראת הפריימר. במקרה שמלפנינו נשתמש בכמות של 200-300 גרם למ"ר של פריימר ביטומני. נחכה לייבוש הפריימר מינימום של4 שעות, או יותר בהתאם לשטח העבודה. לאחר ייבוש הפריימר, נרתח יריעות חיזוק בעזרת החיבור בין הרצפה למעקה. את הריתוך נעשה לכל אורך המעקה ברוחב של כ25 סנטימטרים כך שבכל צד יש בערך 10-15 סנטימרים. בשלב זה היריעות המועדפות הן יריעות ללא אגרגט. לאחר מכן נבדוק את המרזבים באופן מקיף, נוודא שהם לא סתומים. בשלב זה, נבצע ריתוך כולל של היריעות לאורך כל משטח הגג, כך שנוצרת חפיפה של כ-10 סנטימטרים בין כל יריעה. בכדי לבצע זאת בצורה מדוייקת נשים לב לפס המצויר על כל יריעה, פס זה הינו ברוחב של 10 סנטימטרים ללא כל ציפוי, בעזרת קו זה נרתך את היריעה הצמודה ממש על גבי הפס כך שייווצר איטום אידיאלי. לבסוף, נרתך יריעות נוספות ברולקות לאורך המעקה, בנוסף ליריעות החיזוק הקיימות. אם רוצים להפחית התפתחות פגמים וליקויים בעתיד, כדאי לצבוע את אזורי החפיפה בין היריעות בצבע לבן. שלב זה מונע התפתחות בלאי כי בזמן ריתוך היריעות הביטומן השחור פורץ החוצה, הצבע השחור ידוע כצבע הקולט חום רב כך שאם נצבע מעל בלבן, תהיה קליטה מינימלית של חום ויקטן הסיכוי להתפתחות נזקים עם הזמן. במקרים קיצוניים ומחמירים, ניתן להוסיף סרגל אלומיניום ליריעות ולאטום גם אותו, דבר זה יחזק את האיטום.

כשנבצע איטום בשכבה כפולה, נבצע בדיוק את אותם השלבים שציינו בעת ביצוע איטום בשכבה יחידה, בדגש על שימוש ביריעות ללא ציפוי אגרגט. לאחר סיום הביצוע, נוסיף שכבה נוספת של יריעות ביטומניות מסוג APP ובאורך של כ-7.5 מטרים. השכבה הזו תבטח את האיטום בצורה כפולה ותהווה בידוד כפול עבוד מקרים חריגים בהם יש להימנע בצורה חד משמעית מחדירת מים.

Call Now Buttonהתקשר אלינו!