איטום קירות חיצוניים2019-01-13T15:25:23+00:00

איטום קירות חיצוניים – סיבות ותוצאות

בימינו, קיימים ליקויי בנייה מגוונים שפוגעים באיכות החיים בביתינו, אחד מהנפוצים ביותר הוא קירות לא אטומים טוב מספיק, או בקיצור – איטום קירות חיצוניים לקוי. אי פעם נתקלתם ברטיבות בקיר? אז סיכוי גדול שיש לכם בעיה של מערכת איטום לקוייה של הקירות החיצוניים. רטיבות בקיר זו רק אחת מהתופעות הנפוצות של איטום קירות שגוי, ביניהם ניתן למצוא התפתחות עובש בקיר ולחות גבוהה במגע עם הקיר.
התופעות שציינו, נגרמות במקור מסדקים בקיר ובתכלס מאיטום קירות חיצוניים לקוי, אלו מאפשרים למים לזלוג בהדרגה אל תוך הקיר. קיימים סוגי סדקים רבים, הסוג הכי פחות בעייתי הוא הסדקים הגמדיים, סדקים אלו נוצרים בחיפוי או בטיח כתוצאה מעבודה לא מקצועית מספיק של חיפוי או טיוח.סדקים אלו מאוד קלים לתיקון והטיפול היחיד שיש לבצע הוא איטום הסדקים הבעייתים. הסוג השני הוא הסדקים גדולי המימדים, אלו הם סדקים עבים וגדולים החודרים עמוק יותר מהסדקים הגמדיים. בסדקים אלו הם יותר בעיתיים מאחר והם חודרים את שכבת החיפוי והטיח ואף לעיתים את כל עובי הקיר. סדקים אלו יוצרים מצב בו מים זולגים אל מתחת לשכבת החיפוי ומצטברים שם ללא אפשרות לצאת. דבר זה יוצר רטיבות בקיר ואף לפעמים מתדרדר לנזילה מהקיר. הסדקים החמורים והבעייתים ביותר הינם הסדקים הקולוסליים, אלו הם סדקים גדולים מאוד ועמוקים מאוד שחודרים דרך כל עובי הקיר באופן מוחלט. סדקים אלו הם הקשים ביותר לטיפול ולרוב נגרמים מבנייה לקויה ואיטום לא מקצועי של תפרי התפשטות.
חיפוי הוא גם משהו שחשוב לבצע במקצועיות, שכן חיפוי לקוי עלול לגרום לחדירת מים נוספים אל מתחת לשכבת ברטיבות. דבר הגורם לדרדור והחמרה במצב – במקרים קיצוניים זה עלול לגרום לנפילת שכבת החיפויים.

איטום קירות חיצוניים – מחיר ומורכבות

איטום קירות חיצוניים זוהי עבודה מאתגרת וקשה, בעלת פוטנציאל לסיבוכים אפשריים רבים. ישנם סוגים רבים של חיפויים וחומרי אטימה, לכל חיפוי צריך להתאים את חומר האטימה המתאים לו אחרת לא יהיה יציב ולא יפתור את הבעיה. איטום קירות חיצוניים זוהי עבודה בדרגת מקצועיות גבוה, במקרים רבים יש צורך לבצע איטום קירות חיצוניים בסנפלינג, דבר הטומן בחובו סיכונים וקושי רב ודורש נסיון בתחום וקור רוח.
בשביל כל עבודה איטום, גם המינורית ביותר, יש צורך בלפחות שני בעלי מקצוע, חומרים יקרים רבים וזמן רב. אם רוצים לקבל עבודה איכותית ומקצועית שתשמר לאורך זמן העלויות אינן זולות. בהתחשב בכל הדרוש והנכלל בעבודה שכזו מחיר זה הוא מוצדק.
בעלי דירות רבים מזלזלים בבעיה, אבל “זה רק נזילה קטנה" או "זה רק קצת רטיבות בקיר" אף פעם לא נגמרים בעבודה מהירה וקלה, גם אם מן המשתמע זה נראה כך. שימוש בכל מני דרכים שונות שכביכול "מוזילות" את ההליך רק יסתירו את הבעיה ולא יפתרו אותה לטווח הארוך. בסופו של דבר הבעיה תצוץ בצורה חמורה יותר שכן לא טופלה בזמן, ואז יהיה צורך לטפל בה בדחיפות. ככל שמחכים יותר זמן מים נוספים ממשיכים לזלוג, העובש ממשיך להתפשט והבעיה מחמירה וכך מייקרת ומסבכת את הטיפול. אמנם עלות איטום איכותי אינה זולה, אך אתם יכולים להיות בטוחים ובראש שקט שהבעיה לא תחזור.

כיצד מתבצע איטום קירות חוץ

איך אוטמים קירות חיצוניים? עבודת איטום קירות טומנת בחובה סיבוכים רבים, נהלים רבים שצריך לשמור ומורכבות רבה. יש לבצע כל עבודת איטום בהקפדה רבה ולפי כל התקנים וההנחיות בכדי לקבל תוצאה איכותית ויציבה לאורך זמן.
למרות זאת, במקרים רבים העבודה לא מתבצעת כנדרש – בגלל חוסר זמן, חוסר מקצועיות או רצון להוזיל עלויות. אך, כל זה נופל על גב הלקוח כאשר התוצאה לא מחזיקה זמן רב ויש לבצעה מחדש. הנפגעים היחידים מרשלנות זו הם הלקוחות, שלא מבינים את חשיבות החומרים והמקצועיות ובסוף סובלים שוב מאותן הבעיות – עובש חוזר, רטיבות בקיר ונזילות.

כיצד אוטמים קירות חוץ? השלבים המרכזיים באטימה:

סוג החיפוי הוא משהו חשוב שנתמקד בו, מאחר ויש שפע סוגי חיפויים, לכל חיפוי יש חומר איטום המתאים לו ושיטת עבודה שונה. יש הבדל רחב בין חיפויים סופגים וחיפויים שאינם סופגים, בכל אחד מהסוגים הללו חייבת להתבצע עבודה בשיטה שונה וחומר איטום מותאם בכדי להבטיח עמידות לאורך זמן.
הדבר השני בו נתמקד הוא סביבת העבודה ההתחלתית, בפעמים רבות נצטרך לבצע תהליך של החלקה ותיקון שטח הקיר, זאת מכיוון ובפעמים רבות מוצבות שכבות בטון וטיח רופפות. אין להשאיר שכבות שאינן יציבות לפני תחילת האיטום שכן אנו רוצים להבטיח את יציבותו. ללא סביבה נקייה וחלקה האיטום לא יהיה יציב ועלול ליפול ביחד עם החיפוי.
כעת נתמקד בסדקים גדולים – גדולי המימדים, בעת טיפול בסדקים מסוג זה חשוב מאוד להשתמש בחומר גמיש וחזק. סדקים אלו נוטים להחמרה מתזוזות קטנות באדמה. בעל מקצוע עם נסיון וידע ידע כיצד לגשת לטיפול בסדקים כאלו ולכן ישתמש בחומרים נוספים מעבר לחומרים הרגילים אשר יתגמשו עם התזוזה ויחזיקו את הסדק מהחמרה.
בעת ביצוע איטום קירות חיצוניים, יש להתייחס לבעיה כבעיה כוללת ולא בעיה מקומית, זוהי טעות לחשוב כי איטום הסדק בלבד יפתור את הרטיבות בקיר. ביצוע אטימה שכבתית על כל שטח הקיר זוהי הדרך היחידה לפתור את הבעיה, שכן לרוב ישנם סדקים זעירים נוספים בקיר דרכם מתרחש חלחול מים. לכן, חשוב מאוד לבצע איטום כולל ואחיד בשביל לקבל תוצאות איכותיות שיישמרו לאורך השנים.
פרט חשוב מאוד שנוסיף ונציין הוא שאת האיטום יש לבצע תמיד לפני החיפוי, רק במקרים בהם מתגלים סדקים או לקויות באיטום לאחר החיפוי, נתקן את האיטום מעל לחיפוי. תמיד, נמליץ לערב את וועד הבית במקרי רטיבות בקיר. גם אם המקרה התרחש בדירה אחת בלבד כדאי מאוד לבצע איטום חיצוני כולל, כך נוודא שהבעיה לא תחזור.

מהם החומרים בהם אוטמים קירות חיצוניים

לכל חיפוי קיים חומר איטום ייעודי המתאים לו, בעל מקצוע עם נסיון יידע כיצד להתאים את חומר האיטום הנכון לסוג החיפוי והקיר בכדי לקבל תוצאות מיטביות. מריחת חומר איטום זוהי משימה שלא כדאי לבצע עבור אדם שאינו בעל נסיון וידע רב בתחום, שכן דרושה היוועצות עם גורמים רבים וידע רב. כאשר ניגשים לאיטום קירות חיצוניים, יש להכיר את כל החומרים בהם לרוב משתמשים לעומק ולהתאים את החומר למצב. החומרים הנפוצים ביותר בתעשייה הם:
בסיס פולאריטני – חומר זה מתאים גם לחיפוי סופג וגם לחיפוי שאינו סופג, הוא מגיע בצבע שקוף או לבן. בעל מקצוע מנוסה שיידע כיצד ליישם חומר זה באופן מדוייק יוכל ביעילות למנוע זליגת מים ולשמור את האיטום עמיד ויציב לאורך זמן רב.
בסיס ביטומני – בחומר זה נשתמש לפני החיפוי, בעיקר על שטחים גדולים. חומר זה ידוע כחומר החזק ביותר לאיטום קירות חיצוניים, הוא גם יעיל ושימוש, נוח וקל מאוד ליישום.
בסיס אקרילי – חומר זה מהווה פתרון זול לבעיה, ובעת שימוש נכון בשילוב עם החומרים המתאימים יהווה פתרון מספק. החומר בא על בסיס מים, בצורה נוזלי ובצבע לבן. בסדקים הגדולים יש לשלב חומר גמיש וחזק בכדי לשמר את התוצאה.
בסיס סילוקסן – חומר זה מתאים לקירות וחיפויים סופגים, חשוב לדעת לעומק כיצד להשתמש בחומר זה, אם בעל המקצוע מנוסה ויודע כיצד ליישם את הסילוקסן התוצאות יהיו יעילות וטובות. בחומר זה אסור להשתמש כאשר יש חומרים ביטומניים בסביבה שכן החומר יגרום להמסתם.
בסיס צמטני – חומר זה הוא החומר הנפוץ ביותר בשימוש קבלני בנייה, השימוש בו הוא בשלב הראשוני בלבד, בבנייה ובחיפוי של הקיר. הסיבה לכך שחומר זה הוא כל כך פופולרי היא שהוא מגיע מאותה סדרת חומרים של התשתית של המבנה, מה שגורם ליישום קל וחיבור טוב ללא חשש מנפילה או התמוטטות האיטום או החיפוי.

Call Now Buttonהתקשר אלינו!