מהו זיפות גגות2019-01-13T15:11:57+00:00

זיפות גגות לצורך איטומם

בעבר השתמשנו בה לאיטום סירות ואוניות מפני מים, כיום אנו כבר מחשיבים שימוש בה לאיטום גגות כמיושן – זוהי הזפת. הזפת משמשת אותנו בשיטה הוותיקה לאטימת גגות ומבנים – זיפות גגות. הזפת משמשת שכבה שאוטמת את הגג ומבודדת אותו ממים, בכך היא מונעת חדירת מים לגג ונזילות.
הזפת היא חומר שומני מבודד, היא משווקת בדרכים מגוונות בשוק – חביות, קופסאות ועוד… זיפות גגות זהו הליך זול יותר משאר השיטות החדישות יותר הקיימות כיום, אולי זוהי אחת הסיבות היחידות מדוע אנשים עדיין משתמשים בה לאיטום גגות. יש הטוענים כי זיפות גגות המבוצע כראוי ובצורה מקצועית יחזיק לאורך זמן רב ואיכותו לא נופלת מאיכות האיטום של השיטות המתפתחות יותר כיום.

כיצד מחממים את הזפת?

הסיבוכים בחימום זפת

בכדי שהזפת תהיה שמישה, יש לחממה לטמפרטורה של 185 מעלות. אם תהיה קרה מדיי, אפילו במעט, היא לא תדבק טוב לתשתית. אם תהיה חמה מדיי, לא תהיה קשיחה מספיק ותרד איכותה ברמת האיטום והבידוד. ניתן להסיק כי הדיוק בטמפרטורה חשוב מאוד, עם זאת, תהליך החימום הוא כלל אינו פשוט. חימום הזפת מתבצע הצורה ישירה על ידי אש, דרך חימום זו אינה מאוזנת, אחידה או מבוקרת. לא ניתן לשלוט על הטמפרטורה או לשמר את אחידותה וקביעותה. דרך זו בכלל לא יעילה ומשאירה אחריה שובל הרס הפוגע משמעותית בסביבה וטומנת סיכון רב. בימינו קיימות שיטות חדשניות ומתקדמות יותר לחימום זפת, אך הן אינן מקובלות במיוחד שכן הן מורכבות ויקרות.

חימום זפת באמצעות מכונה

מאז שתקופת השימוש בזפת לאיטום גגות הייתה נפוצה מאוד, התפתחו מכונות שמייעלות את התהליך ובעיקר את תהליך החימום של הזפת, מכונות אלו מחממות את הזפת בצורה קבועה ואחידה. אך, עם צמיחת הטכנולוגיה, צמחו גם המחירים, מכונות אלו הינן יקרות ולכן לא נפוצות מאוד. למרות זאת, קיים שימוש בהן בגלל האפקטיביות שלהן.

איך זה עובד?

המכונות בעצם פועלות על בסיס שמן, השמן שוכב במכלים המופרדים ממכלי הזפת. כאשר רוצים לחמם את הזפת, המכונה בעצם מחממת את השמן בעזרת מנגנונים מיוחדים במבנה שלה, והשמן מחמם את הזפת. השמן סובב את הזפת מכל הצדדים וכך גורם לחימום אחיד ומדויק.

היתרונות

לחימום זפת בעזרת מכונה יתרונות רבים המצביעים לטובתה, המכונה היא מאוד אפקטיבית ביחד לשיטות הישנות ששמשו בעבר לחימום זפת. בעוד שבעבר חימום זפת היה תהליך מפרך ומזהם, כיום בעזרת מכונות אלו מתבצע תהליך נקי ויעיל. המכונה מחממת את הזפת לטמפרטורה המדויקת בה היא צריכה להיות ומשמרת את הטמפרטורה הזו אחידה. כתוצאה מכך, הטמפרטורה שנשמרת קבועה ואחידה משמרת את איכות הזפת. החימום בעזרת המכונה הוא מהיר ואפקטיבי, חסכני בזמן ולא מצריך עבודה מפרכת. בנוסף לכל, המכונה הינה ניידת ולכן קלה להעברה והזזה.

מכונות הדור הישן והדור החדש

קיימים שני סוגי מכונות לחימום זפת:
המכונות הישנות: מכונות אלו מיישמות חימום, בדומה לשיטה הרגילה שהסברנו לפני.
מכונות מסוג אינן יעילות, ואין אפשרות לשלוט ולשמור על הטמפרטורה או אחידותה.
המכונות החדשות, מכונות אלו מפותחות יותר, מורכבות יותר וכך גם יעילות הרבה יותר. במכונות מסוג זה כדאי להשתמש בחימום זפת, הן מיישמות את חימום את הזפת בצורה לא ישירה ובדרך בה הזפת מחוממת בצורה אחידה. מכונות אלו עובדות על זפת המובאת בקופסאות של 25 קילוגרמים, בעוד שכל מכונה יכולה להכיל מאות קילוגרמים.
בנוסף יש אופציה להשתמש במשאבה מיוחדת, משאבה זו מקפיצה את הזפת לגג עם לחץ. דבר זה חוסך את העבודה המפרכת, הזמן הרבה שמתבזבז בהעלאה ידנית והסיכון שבעצם נמנע.

איך נבצע זיפות גגות?

שיטות ויישומים

השיטות העיקריות לזיפות גגות הן: מריחת שכבת זפת והנחת שכבת זפת שמעלייה פורסים רשת מיוחדת, מעל זה שמים שכבת זפת נוספת. בשני השיטות נדרשת צביעה מחודשת כל שנה ושנה.
תחילה, ננקה את משטח הגג כך שאין שום אבנים או לכלוך שעלול להוות הפרעה. גג גושי יגרור להדבקות שגויה של זפת ופגיעה באיכות ויכולת השימור של התוצאה. לאחר מכן, נתחיל ביישום שכבת בסיס על הגג. אחר כך, נזפת את הגג בשכבה הראשונה של זפת, זוהי השכבה העבה ביותר ועליה להיות אחידה לאורך כל משטח הגג בכדי לא לפגום באיכות האיטום. לאחר סיום זיפות הגג, נפרוש רשת ייעודית על כל משטח הגג, רשת זו תשמר את האיטום ותחזקו. בשכבה הבאה, נוסיף שכבת זפת בשנית. בסופו של דבר, נסייד את הגג, על פעולה זו יש לחזור כל שנה בכדי לשמר את האיטום.

דרכי הדור הישן או הדור החדש?

בעשור האחרון ישנה התקדמות והתפתחות רבה בעולם הבנייה, פתרונות טכנולוגיים שונים נמצאו לדרכים שבעבר שימשו אותנו וכיום אינן יעילות יותר ולכן אינן נפוצות יותר. זיפות גגות הוא שיטה שאמנם עדיין קיימת ואף התפתחה עם השנים, אך בכל זאת היא אינה כדאית. כיום יש דרכים מפותחות ומתקדמות יותר לאיטום גגות, כדוגמת איטום ביריעות ביטומניות הנפוץ מאוד. זיפות גגות נראה במבט ראשון חסכני יותר, אך חישוב זה הוא רק לטווח הקצר. בזיפות גגות ההשקעה הכספית היא לטווח הארוך – כל שנה מחדש יש לצבוע את הגג בסיד. זאת אומרת, הסכום הכספי המצטבר על בזיפות הגג והסיוד שלו כל שנה גבוה יותר משיטות אחרות שלא דורשות חידוש שנתי אלא משתמרות לאורך השנים.

Call Now Buttonהתקשר אלינו!